Rok 2001

Těmito řádky se vracím k prvnímu ročníku jazzového festivalu JAZZ A LITTLE OTHERWISE Lanškroun 2001 ( jazz trochu jinak), který se pořádal v pátek 16.3.2001 na lanškrounském Zámku. V průběhu večera se vystřídaly tři kapely, které se zabývají netradičním provedením jazzu a kombinacemi různých hudebních stylů s jazzovými prvky. Úvodní slovo a průběh festivalu brilantně konferoval Karel Pokorný, který po zahájení festivalu uvítal na scénu první skupinu BLUES.ex ze Žďáru nad Sázavou. Skupina hned od začátku nasadila velmi slušnou laťku. Hráli vlastní, svižný repertoár, ve kterém jsme mohli slyšet kromě jazzových partů a blues také funky. Kromě šlapající kapely, zpěvačka Alena Landsmannová také předvedla velmi dobrý výkon na příčnou flétnu. Po hodinovém koncertu a krátké zvukové zkoušce přišla na scénu domácí kapela ONE BRAIN, tentokrát pouze jako kvartet. Úvod jejich setu obstarala průzračná skladba Pod hvězdami, která nastartovala zajímavý styl pohybující se mezi scénickou muzikou, jazzem i popem. Profesionálně odvedená práce členů kapely, zajímavé aranže a melodické party nenechaly na pochybách žádného z posluchačů. Závěr večera obstarali skvělí EGGNOISE z Prahy. Jejich zajímavá a veselá muzika roztančila málem všechny v hledišti.
Na závěr je nutné poděkovat zvukaři Miloši Fišerovi, který perfektně nazvučil sál lanškrounského zámku a všem sponzorům, bez kterých by se tento vydařený první festival s netradičním pojetím jazzu nekonal.
Tak jak jsme si mohli přečíst i v Orlických novinách dne 20.3.2001, byl to večer kvalitní muziky a tzv. fajnšmekři si přišli určitě na své. Věřím že ti, co se přišli podívat a zaposlouchat do široké škály jazzových variací, odcházeli spokojeni.
Takže nashledanou na II.ročníku JAZZ A LITTLE OTHERWISE - Lanškroun 2002.


Ilja Michalec, dramaturg festivalu