Rok 2002

Těmito řádky se vracím k druhému ročníku jazzového festivalu JAZZ A LITTLE OTHERWISE Lanškroun 2002 ( jazz trochu jinak), který se pořádal v sobotu 16.3.2002 na lanškrounském zámku. Oproti loňskému roku festival zaznamenal velký zájem kapel a umělců nejen z celé České republiky, ale i z Polska. Rozhodování nebylo jednoduché. Do konečného výběru se dostalo 10 kapel a umělců, kteří splňovali podmínky festivalu. Do finálového večera byli vybráni nakonec ROMAN KÖHLER & PETR POKORNÝ, ONE BRAIN a LIVING WATER. Jako host byl pozván RADIM HLADÍK, česká kytarová legenda.
V průběhu pohodového večera jsme mohli zaznamenat neobvyklé kombinace jazzu s různými hudebními styly. Úvodní slovo a průběh festivalu moderoval Karel Pokorný, který po zahájení festivalu uvítal na scénu Romana Köhlera a Petra Pokorného z Prahy. Oba předvedli na akustické a elektrické kytary zajímavý styl pohybující se mezi jazzem, folkem a blues. Autorem všech skladeb byl Roman Köhler, který má také bohaté profesionální zkušenosti.
Jako druzí vystoupili domácí ONE BRAIN. Jejich nový pohled na jazz je těžko zařaditelný do nějaké hudební škatulky, protože kromě jazzových prvků jsou zde stopy po rocku, scénické hudbě, popu i klasice. Kapela je známa u jazzového publika právě pro zajímavé vlastní skladby s texty Jiřího Žáčka (zhudebněné básně) a orchestrální jazzové fůze.
Po krátké přestávce vstupuje na podium Radim Hladík, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno s kapelou Blue Effect. Z velké části naplněný sál se prvními tóny ponořil do jeho nádherných filmových melodií. V průběhu vystoupení Hladík také nezapomněl připomenou i starší úspěšné skladby jako Čajovna a Sluneční hrob. Skvělé.
Závěr večera patřil česko romské jazzové kapele LIVING WATER z Plzně, která se na podzim loňského roku úspěšně prezentovala na VIII. Mezinárodním jazzovém festivalu CONCORSO ARTISTICO INTERNAZIONALE v Itálii.
Jazzové skladby s nádechem romské hudby, zpěv, výkony hráčů, temperament (hlavně klavíristky Sáry Bukowské) byly opravdovým zážitkem.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem sponzorům a realizačnímu týmu KC za pomoc a obecenstvu, které vytvořilo příjemnou atmosféru večera.
Tak jak jsme si mohli přečíst i v Orlických novinách dne 19.3.2002, byl to večer kvalitní muziky a tzv. fajnšmekři si přišli určitě na své. Věřím že ti, co se přišli podívat a zaposlouchat do široké škály jazzových variací, odcházeli spokojeni.
Takže nashledanou na III.ročníku JAZZ A LITTLE OTHERWISE - Lanškroun 2003.


Ilja Michalec - dramaturg