Rok 2006

Vážení hudební přátelé,

letošní 6. ročník JAZZ A LITTLE OTHERWISE opět proběhl v příjemné atmosféře a za hojné účasti posluchačů. Vzhledem k tomu, že se festivalu zúčastnili i novináři, rád ocituji jeden novinový článek, kterým si tak chci samozřejmě ušetřit práci a přemýšlení. Na jazzovém festivalu vystoupilo pět různých kapel pohybujících se na pomezí jazzu a jiných hudebních žánrů. Stylově nejjazzovějším uskupením bylo valašské LEŽERNĚ A VLEŽE s lehkými, vtipnými texty a bohatými nástrojovými sóly typickými pro klubovou atmosféru jazzových koncertů. Věkově, ale co se existence týče, nejmladší kapelou bylo poslechově velmi příjemné pražské DUENDE s prvky funky ne nepodobné stylu známých - 123 min. Lanškrounskou hudební scénu výtečně zastupoval jazzpopový ONE BRAIN, vynikající zejména pěveckým výkonem Alexandry Sadovníkové. Jediným zahraničním hostem byli francouzští LA CEDILLE, v jejichž rapování poněkud zanikalo bohaté nástrojové obsazení, dokázali ale zvednout lidi ze židlí a nachystat tak skvělou atmosféru největšímu lákadlu večera, jímž byla LAURA A JEJÍ TYGŘI se svou nezaměnitelnou image a hudebně i scénicky dokonalou schow, v níž bylo možné ocenit profesionální výkony jednotlivých muzikantů i perfektní sladění celku, a to nejen hudebně, ale i vizuálně. Celým večerem provázela a jednotlivé kapely představila hlasatelka regionálního rádia Českého rozhlasu Věra Říhová.

Přestože jazz rozhodně není masovou záležitostí, stylová pestrost jednotlivých hudebních těles ukázala různé možnosti na pomezí žánrů a umožnila každému najít si ten svůj oblíbený „ šálek kávy „ . (LL 9/2006 –md-)

Na závěr bych chtěl poděkovat svým kolegům z občanskému sdružení SLEEPY HOLLOW a Kulturnímu centru Lanškroun, kteří se podíleli na organizaci, Městu Lanškroun za finanční pomoc, Pardubickému kraji za grant , lanškrounským podnikatelům a mediálním partnerům. Nashledanou na VII.ročníku JAZZ A LITTLE OTHERWISE 2007.

Ilja Michalec, dramaturg festivalu.

Jazz
Program 6. ročníku mezinárodního hudebního festivalu

JAZZ A LITTLE OTHERWISE LANŠKROUN 2006

LAURA A JEJÍ TYGŘI (Praha)
Laura a její tygři
Kdo by neznal hity jako Žár trvá, nebo Nebudeme. To s Laurou ještě zpívala Ilona Csáková. Po odchodu Ilony se kapela díky omlazení členů opět stává miláčky publika. Stalo se tak v roce 1999, kdy Karel Šůcha kompletně přestavěl skupinu a mladí, technicky vyspělí, hudebně vzdělaní muzikanti vnesli do lauřího energického mixu rocku, rhythm & blues, funky, salsy a soulu jazzové prvky a moderní sound. Kapela koncertovala v Německu, Rusku, Severní Korei, Francii, Slovensku…Nyní po vydání posledního CD „ Vyškrábu ti oči „ pilně koncertují, objevují se na festivalech, slavnostech, plesech, firemních akcích apod.

webová stránka skupiny LAURA A JEJÍ TYGŘI

LA CEDILLE (Francie)

La Cedille
Cedille je název pro háček pod francouzským písmenem ç. Stejnojmenný hiphopový projekt pochází z Besançonu a tvoří ho hned sedm hudebníků. Díky množství živých nástrojů bývají přirovnáváni k The Rools a mezi jejich obdivovatele se počítají Gilles Peterson nebo Mr. Scruff.
Hudba La Cedille obsahuje spoustu jazzy breaks a disonanci, při nichž se možná někomu vybaví jméno Tied & Tickled Trio. Fanky atmosférou připomínají italskou skupinu Jestofunk, zatímco líné rapování dá vzpomenout na klasika francouzského sofistikovaného hip hopu MC Solaara.

webová stránka skupiny LA CEDILLE

ONE BRAIN (Lanškroun)

One Brain
V roce 1999 zakládá hudební skladatel a pianista Ilja Michalec kapelu ONE BRAIN, která se po založení neohroženě vydává po cestě zvané jazzpop. Již od začátku existence bylo kapele jasné, že jazzoví standarťáci a popaři budou k této muzice apatičtí. Čas ovšem ukázal, že i u nás se dá hrát tento styl muziky. Ve své tvorbě vychází především z jazzových harmonií s popovými prvky a moderními zvuky. Dnes kapela spolupracuje s mnoha textaři např. s básníkem Jiřím Žáčkem. Kromě klubového hraní se zúčastňuje i mezinárodních hudebních festivalů včetně koncertování v zahraničí. Kapela vydala celkem 3 CD. Skladby ONE BRAIN lze zaslechnou také v rozhlase. Vídeoklipy Písnička o tramvajích nebo Prázdná místa lze zahlédnout na televizních stanicích, především na satelitní stanici Očko. ONE BRAIN patří v současné době k nejzajímavějším hudebním seskupením v Česku.

webová stránka skupiny ONE BRAIN

LEŽÉRNĚ A VLEŽE (Vsetín - Valašské Klobouky)

Ležérně a Vleže
Valašský jazzově swingový soubor LEŽÉRNĚ A VLEŽE vznikl někdy v létě roku 1996 jako doprovodná kapela k divadelní hře jednoho nejmenovaného vsetínského autora. Záhy však dochází k rozkolu mezi ním a ostatními členy skupiny, kteří se vydávají vlastní cestou tvorby a vytváří si svůj osobitý styl. Autorem většiny textů se stává Jakub Chrobák. V roce 1997 natáčí Ležérně svůj debutový snímek Brutopýr. Nahrávka však nesplňuje očekávání, a snad tahle skutečnost, či snad malá frekvence koncertních vystupování, přivádí kapelu do krize, která vrcholí počátkem roku 1998 výměnou na postu bubeníka. V současné době hrají Ležérně pouze v jednoduchém nástrojovém obsazení, tj. dvě kytary, baskytara, klávesy, bicí, trubka a zpěv. Kapela se občas objeví v různých pořadech regionálních rádií. V roce 2005 se objevuje nové CD s názvem "Větřisko strach".

webová stránka skupiny LEŽÉRNĚ A VLEŽE

DUENDE ( Praha)

Duende
Skupinu DUENDE oficiálně zakládá v roce 2004 dvojice kytaristů Tomislav Zvardoň a Kamil Bukověcký, kteří k sobě přibírají Honzu Kirchnera na bicí a Ondřeje Lhotského na baskytaru. Někdy v lednu roku 2005 začíná kapela zkoušet pouze vlastní repertoár, který pochází povětšinou z hlav protagonistů kapely Tomislava a Kamila. Bohaté zkušenosti ze všech možných hudební žánrů všech členů kapely se později projevují především ve stylové nezávislosti kapely, a v repertoáru lze proto najít prvky od jazzu, latiny přes rock až po country. V červnu 2005 Duende natáčí svůj první demosnímek a zároveň mění basistu. Na post Ondry Lhotského nastupuje Dave Mendez. Kapela dokončuje koncertní program, a začíná se pomalu objevovat na koncertních podiích. Např. (slavnosti Města Hlinsko), Malostranská beseda (Praha), Mezinárodní hudební veletrh Huvel 2005, či předváděcí akce pro americkou firmu (Rivera - kyt. zesilovače). V listopadu 2005 natáčí Duende v TV Óčko klip do Hitparády Hydepark.

webová stránka skupiny DUENDE

Věra Říhová - moderátorka festivalu

Věra Říhová
Od základní školy se věnovala zpěvu. Zpívala 8 let v dětském pěveckém sboru a mezi tím i recitovala a zpívala na různých soutěžích. Hned po škole pracovala jako sekretářka a když zjistila, že to není to pravé ořechové…...prodrala se do regionálního rádia. V současné době uvádí kromě jiného v ČR regionální hitparádu.