Rok 2007

Vážení hudební přátelé,

letošní 7. mezinárodní ročník JAZZ A LITTLE OTHERWISE opět proběhl v příjemné atmosféře a za velmi slušné účasti posluchačů. Začínám pomalu věřit, že sedmička byla šťastné číslo i pro lanškrounský jazzový festival. Všechny české kapely ukázaly, že nejsme zas tak daleko za okolním hudebním světem.

Na jazzovém festivalu vystoupilo pět různých hudebních seskupení pohybujících se na pomezí jazzu, funky, blues a taneční muziky. První kapela RADIOJAM ze Zlína, (náhrada za avizovanou kapelu TOTO NONO ze Zábřehu, která se nemohla dostavit z důvodu poranění ruky kytaristy) předvedla velmi dobré orchestrální skladby postavené především na elektronických zvucích a na sólové kytaře. Škoda, že jejich výborný saxofonista nedostal více prostoru. Zkušení muzikanti z Mostu z kapely CZ MENU předvedli, že na severu Čech jsou velmi dobří muzikanti. Zpěvačka „ Eržika“ kromě výborného zpěvu dokázala mezi jednotlivými skladbami bavit publikum precizními glosami. Třetí kapelou byli pražští MEDFINGER. Musím uznat, že šlo opravdu o hudební lahůdku. Mladý kolektiv muzikantů předvedl výborný set skladeb pohybujících se mezi jazzem, funky a popem. Při zpěvu Markéty Foukalové mě opravdu běhal mráz po zádech. Naprosto profesionální výkon hodný evropského formátu.

Po přestávce nastoupil nenapodobitelný a nestárnoucí metalový dixiland, hradecký NADORAZ, který s ironií sobě vlastní předvedl výbornou produkci. Pro publikum to bylo bezesporu příjemné osvěžení před hlavním hostem večera Petera Lipy, nejvýznamnější osobnosti slovenského jazzu. Zakončení večera tohoto jazzového slovenského matadora bylo opravdovým jazzovým svátkem. Peter Lipa je učebnicovou ukázkou pro mladé muzikanty jak to vypadá, když se dělá muzika poctivě. Všichni jeho muzikanti oplývali neuvěřitelnými instrumentálními výkony. Vynikajícího saxofonistu Michala Žáčka jsem slyšel naposledy před 7 lety a musím konstatovat, že je čím dál lepší.

Jsem rád, že vystupujícím souborům se u nás v Lanškrouně velmi líbilo a hlavně si cením pochvaly Petera Lipy, a který také ocenil účast a hlavně výdrž publika při tak náročném hudebním maratonu, který mimochodem skončil dlouho po půlnoci. Na své si přišli určitě všichni fajnšmekři.

Na závěr bych chtěl poděkovat svým kolegům z občanskému sdružení SLEEPY HOLLOW a Kulturnímu centru Lanškroun, kteří se podíleli na organizaci, Městu Lanškroun za finanční pomoc, Pardubickému kraji za grant, a hlavně lanškrounským podnikatelům, bez kterých by se tento hudební svátek nemohl uskutečnit, a také všem mediálním partnerům. Lanškrounský festival JAZZ A LITTLE OTHERWISE se jednoznačně zařadil mezi nejzajímavější jazzové festivaly v České republice. Nashledanou na VIII.ročníku JAZZ A LITTLE OTHERWISE 2008.

Ilja Michalec, dramaturg festivalu

MADFINGER
Program 7. ročníku mezinárodního hudebního festivalu
JAZZ A LITTLE OTHERWISE LANŠKROUN 2007

TOTO NONO ( Zábřeh na Moravě)
Toto Nono
Datum vzniku TOTO NONO nelze přesně určit. Kapela se formuje od r. 1996, kdy se postupně scházejí muzikanti ze sousedních zkušeben ve sklepních prostorách domu v zatáčce u zábřežského nádraží (nyní hospoda V zatáčce). Zakládajícími členy jsou Martin Prášil a David Prokop – ex-členové sk. Apostasy, Denet, Sebastian. Od počátku r. 1998 zkouší trio Martin Prášil - baskytara, David Prokop - bicí, Ivo Čermák – klávesy (ex-člen sk. WEB) a po půl roce přichází kytarista Jiří Šmíd (leader Personal Signet Scenery), poté Pavel Stejskal (Personal Signet, Web) doplňuje skupinu o druhé bicí. Koncem roku přichází Bohumil Havelka – trubka.

Při koncertech doplňují občas muzikanty na didgeridoo Mirek Hepil a Luboš Forbínek a také Pavel Hedrich – hrdelní zpěv. Pod názvem TOTO NONO se neskrývá žádné filozofické tajemství, ani okultní předmět či šamanská slovní hříčka. I podobnost se skladatelem Luigi Nono je čistě náhodná (snad příhodná…) Jde prostě o zakoktání při zkoušce.V r. 2001 natáčí TOTO NONO své první demo ve studiu HB Music. Odchází Bohumil Havelka a v roce 2002 přichází Sascha Kunert – tuba a v r. 2003 Lukáš Václav – trombón. Skupina dál vystupuje v klubech a na festivalech (Ostrava, Nový Jičín, Brno, Olomouc, Česká Třebová, Králíky). Stylově lze těžko zařadit TOTO NONO do nějakého žánru. Tak, jako se v hudbě stírají různá tabu, přes všelijaké možné zaškatulkování, se dá energie vycházející z této hudby nazvat jako Jazz Rock Fuzion. Přesto i toto označení je žánrově nepřesné, tak to ponechejme na názoru posluchačů…

CZ MENU ( Chomutov- Most)
CZ Menu
Chomutovsko-mostecká skupina CZ MENU vznikla na podzim roku 2005. Tvoří ji polovina známé bluesové formace Lady I & The Bluesbirds zpěvačka Ivana "Eržika" Novotná a baskytarista Míra Vorlíček, kteří se chtěli vzdálit bluesovým vodám. Skvěle jim sekunduje kytarista Tibor Mucha a v lednu příchozí funkový bubeník Vít Homola.V autorském repertoáru se objevuje čeština i angličtina, stylově se skupina nevymezuje, používá funkové, rockové i bluesové prvky.

Zpěv - Ivana "Eržika" Novotná - vocal, harps
Bass - Miroslav Vorlíček
Guitar – Tibor Mucha
Bicí, perkuse – Petr Bubeník

MADFINGER (Praha)
MADFINGER

Pražskou kapelu Madfinger tvoří mladí instrumentálně schopní muzikanti, otevření všem vlivům současné hudby od moderního jazzu přes funk až k popu. Ty se tak odrážejí v jejich výhradně vlastním repertoáru postaveným nejen na jejich instrumentální zdatnosti a citu, ale hlavně na skvělém vokálu Markéty Foukalové. Jejího talentu využívají ke spolupráci mj.i Michal Pavlíček či Kamil Střihavka. Madfinger rádi přizpůsobují svá vystoupení prostředí, kde vystupují. Tím si postupně získávají dobré jméno v jazzových klubech či na festivalech a dokáží zaujmout posluchače třeba jako předkapela české funk-popové kapely Monkey Business. V minulém roce například vystoupili na Philips jazz festivalu v Sazka aréně, kde vyhráli soutěž mladých jazzových kapel a na Přerovském jazzovém festivalu. V říjnu 2004 se bez problémů zhostili nelehkého úkolu společného vystoupení se slavnou anglickou acid jazzovou skupinou Incognito ve velkém sále Lucerny.

zpěv - Markéta Foukalová (Leguar GR, Prokop, Pavlíček a GAB)
kytara - Viktor Jerman (David Dragoun Band)
Klávesy - David Walter (Leguar GR)
saxofon - Matouš Kobylka (Stephunkt T., Leguar GR, Takinoff)
basa - Radim Genčev (D-groove, Funky Feast)
bicí - Ondřej "pompo" Pomajsl (Baseline, In2funk, D.D.B. Funky Feast)

NADORAZ (Hradec Králové)
Nadoraz
Bezmála dvacetiletá existence kapely začala účastí na Portách (opakovaně účast na celostátní přehlídce v Plzni, včetně koncertů na slavném Lochotíně). Základem metalového dixíku, či dixielandového punku je tradičně humor, recese. V historii skupiny jsou tři CD. Nadoraz koncertoval v Polsku, Rakousku a Německu, je několikanásobným laureátem Smiřického hrnce, získal Olomoucký tvarůžek a natočil několik televizních pořadů s ČT-Brno. Královéhradecký Nadoraz byl původně folkovou kapelou, ale postupně oblékl dixielandový kabát a dnes po více než dvaceti letech, s ironií sobě vlastní, hraje nejen swing, dixieland, country, ale i rap, funky a rock v nenapodobitelném provedení. Vystoupení Z historicky nejslavnější formace dnes zůstali Jirka Petera a Janis Vlachopulos. Nadoraz v posledních dvou letech trochu přitvrdil, ale kmenovým autorem hudby i textů zůstal stále Jiří Petera, jehož písně tvoří osu repertoáru.

Jirka Petera, zpěv, trumpeta, banjo
Pavel Urban, kytara, zpěv
Janis Vlachopulos, kontrabas, baskytara, suzafon, zpěv
Karel Sperat, klávesy, tahací harmonika, zpěv
Jirka Kulička, klarinet, saxofony
Rostislav Stárek, bicí, "tlučhuba"

Peter Lipa
Peter Lipa
Peter Lipa - Nejvýznamnější osobnost slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, organizátor, moderátor, manažér jazzového dění, dlouholetý dramaturg a promotér předního evropského festivalu Bratislavské jazzové dny V anketě časopisu Mezinárodní jazzová federace Jazz Forum se už v 80. létech pravidelně umísťoval mezi nejlepšími evropskými jazzovými zpěváky. Jeho repertoár sahá od klasických jazzových standardů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový šanson a spirituál až po funky a rock.