V sobotu 22.10.2011 v sále lanškrounského zámku proběhl již 11. ročník JAZZ A LITTLE OTHERWISE. První formaci, kterou na jeviště pozval moderátor večera Karel Pokorný byla kapela MORYBUNDUS BAND. Zkušení muzikanti předvedli opravdu velmi dobrý rockově bluesový až místy jazzově podbarvený repertoár. Určitě si kapela získala publikum svoji syrovostí a bezprostředností. Osobitý a nezaměnitelný sound přinesla kapela TRIO DE JANEIRO, která rozhýbala posluchače svými rytmickými a melodickými skladbami s nádechem jazzu, funku a latiny. Muzikanti tohoto seskupení jsou opravdu na profesionální úrovni a to nemluvím o fenomenální a temperamentní zpěvačce Veronice Bartošové s úžasným, takřka černošským hlasem. Třetím vystupujícím byla moje mateřská kapela ONE BRAIN, která v loni oslavila 10 let. K tomuto výročí jsme natočili CD s názvem THE BEST OF s bývalými členy. Jedná se o průřez tvorbou za období 2000 – 2010. Některé skladby z tohoto CD mohli posluchači  slyšet právě při vystoupení ONE BRAIN. Myslím si, že kapela zahrála velmi dobře i přes to, že v kapele hrají někteří muzikanti velmi krátce.
Pražská kapela HI-FI, která vystoupila jako čtvrtá v pořadí předvedla pod vedením Petra Waisara zajímavou elektronickou taneční hudbu nasáklou jazzem, hip-hopem i prvky reggae a drum´n´bass včetně originálních slovních hříček a rytmické mluvy byla dokonalým produktem těchto muzikantů. Závěr večera patřil vynikajícím muzikantům PACORA TRIO ze Slovenské republiky v neobvyklém složení housle, cimbál, kontrabas. Musím podotknou, že jsem obdivoval včetně skandujících posluchačů jejich virtuozitu. Domnívám se, že mnoho přítomných diváků, kterých letos bylo opět hodně si možná dost dobře nedovedlo před jejich vystoupením představit jazzovou muziku v takovém to nástrojovém obsazení. Opravdu krásné finále večera. Na závěr bych chtěl  poděkovat především Městu Lanškroun a sponzorům za finanční podporu, mediálním sponzorům, zaměstnancům KC za pomoc, zvukaři Milošovi Fišerovi za výborný zvuk  a také divákům, kteří vytvořili velmi příjemnou atmosféru.

Ilja Michalec, dramaturg
Plakát


Morybundus Bandv 18.00 hod.
MORYBUNDUS BAND - http://www.mkmb.cz/morybundusband rokověbluesový band
Nástrojové obsazení:  Láďa Berky (kytara, zpěv), Láďa "Křiba" Křivohlávek (kytara, vokál)  Ivoš Berky (basa,)  Martin Podhradský (bicí), Aktuální  CD :  „Co se děje“. První koncert odehrála v roce 2005 a od té doby je známá po celé republice i v zahraničí.
Horká novinka : Dalším kytaristou se nedávno stal Petr Knoll.


Trio de Janeiro19.00 hod.
TRIO DE JANEIRO

Trio de Janeiro začalo fungovat v roce 2004 v Litomyšli jako komorní trio interpretující lidovou hudbu odlišných etnik. Během roku 2005 se trio rozšířilo o další tři členy z okolních měst, aby tak dalo vzniknout skupině ve složení bicí - JAN JOVBAK, perkuse - RADIM SLEZÁK, kytara - MIKULÁŠ HORSKÝ, basa - PAVEL TICHÝ, soprán saxofon - JAN KASAL a zpěv - VERONIKA BARTOŠOVÁ.
Zájem o světové rytmické a melodické struktury implementovaný do kombinace jazzu, funku a latiny se ukázal více než plodný a posluchačsky vděčný, jak se potvrdilo vítězstvím soutěže Colours Talents 2008 pořádané při festivalu Colours of Ostrava. Součástí výhry byl koncert na již zmíněném festivale ve stanu vydavatelství Indies Scope Records, se kterým Trio podepsalo smlouvu na vydání alba Malá černá domů, které vyšlo koncem roku 2008.
Kapela má za sebou koncerty ve všech možných klubech i na festivalech po všech koutek republiky: od Plzně až po Znojmo, od Ostravy až po Tábor. Prvním zahraničním koncertem pak bylo vystoupení na festivalu v polské vesničce Niemojów. A jak se uvádí v jedné z recenzí na koncert Tria "naživo ze sebe dokáží vytrhat všechno. Podobnou show plnou latinskoamerických rytmů a funkové energie u nás nikdo jiný nenabízí."  V současnosti na vybraných koncertech posiluje kapelu trombonista LUKÁŠ MORAVEC, tenorsaxofonista PETR SMÉKAL JR. a trumpetista JAN KOZELEK.

One Brain20.00 hod.
ONE BRAIN
www.one-brain.cz
ONE BRAIN vznikl 1999 a byl v České republice v roce 2001 pravděpodobně ojedinělou kapelou, která se zabývala kromě standardních jazzových skladeb tzv.jazzpopem, respektive pianista a hudební skladatel Ilja Michalec jazzpopovou muziku skládal již od roku 1985. Kapela si za překvapivě krátkou dobu vydobyla přízeň mnoha posluchačů nejen u nás, ale také i v zahraničí. Zúčastnili se významných hudebních festivalů a akcí jako je např. mezinárodní jazzový festival JAZZ GOES TO TOWN, Dzierźoniowski Ośrodek Kultury v Polsku včetně klubové scény. Spolupracuje také s mnoha textaři jako jsou např. básník a textař Jiří Žáčkem, Rostislav Bittner, Milan Halamka nebo Daniel Fiala a mnoho dalších. Skladby např. z CD ANOMALY, KOMPROMISY, PRÁZDNÁ MÍSTA nebo z CD ČÁRY lze zaslechnou převážně v Českém rozhlase. Na satelitní hudební stanici OČKO lze zahlédnout klip „Písnička o tramvajích“ nebo „ Prázdná místa“. V květnu 2010 oslavil ONE BRAIN 10. výročí své existence. Výročního koncertu se zúčastnili také bývalí členové kapely. V loni natočil One Brain CD - BEST OF, kde posluchači najdou průřez toho nejlepšího z tvorby kapely.

Současné obsazení:
ZUZANA ZEDNÍČKOVÁ - zpěv. Kromě účinkování v kapele ONE BRAIN je lídrem kapely ZUZANIGHT a vystupuje pravidelně s Iljou Michalcem na TV NOE v pořadu U Pastýře. Občas zpívá s Lanškrounským Big Bandem.

JAN KRÁČMAR, alt sax.,zpěv, začínal ve slavném Lanškrounském Big Bandu. Absolvoval ZUŠ klarinet a saxofon. Na jaře 2010 vyhrál konkurz do ONE BRAIN.

JIŘÍ TRIBULA, kytara, původem punkový kytarista, který přesedlal na jazz v různých podobách. Škrtání v punkové kapele ho prý přestalo bavit.

MICHAL HARCINÍK, basová kytara, začínal také v Lanškrounském Big Bandu. Absolvoval ZUŠ klarinet a saxofon. Později začal hrát na basovou kytaru a na jaře 2010 vyhrál konkurz do ONE BRAIN.

JAN PULKERT, bicí, začínal v Lanškrounském Big Bandu, hraje také v mnoha pražských kapelách na basu včetně kapely ZUZANIGHT.

ILJA MICHALEC, nestor české jazzpopové scény www.ilja.michalec.cz –, vedoucí kapely, hraje klávesové nástroje, syntetizátory, procesory. Kromě skladatelské činnosti v oblasti jazzové muziky se věnuje i taneční tvorbě. Od roku 1970 napsal přes 350 skladeb,  některé vydal i na sólových projektech. Vede také kapelu NEXT LEVEL www.nextlevel-la.cz . Hraje v kapele ZUZANIGHT. Je zakladatelem a dramaturgem jazzového festivalu JAZZ A LITTLE OTHERWISE http://jazz.lanskrounsko.cz . Pravidelně účinkuje také v Talk show Zbigniewa Czendlika a Martina Komárka na TV NOE se Zuzanou Zedníčkovou v pořadu U Pastýře. www.tvnoe.cz

Hi-Fi21.00 hod.
HI-FI www.hifiband.info
Skupinu Hi-fi založil v roce 2002 hudební skladatel Petr Waisar. V současném obsazení hraje od roku 2006. Loni kapela zvítězila ve dvou klíčových kláních: Boom Cupu v Ostravě a Startéru Live v Praze.
Hi-fi se zaměřuje na elektronickou taneční hudbu a jazz, stylové rozpětí tanečních rytmů však sahá od hip-hopu přes reggae až po techno a drum´n´bass. Originální české a anglické texty v sobě často zahrnují slovní hříčky, rytmickou mluvu a beatbox. Kromě živých nástrojů využívá skupina i elektroniky a bicích smyček. Většinu repertoáru tvoří autorské písně, podle typu akce a prostoru jsou však do programu zařazovány i jazzové standardy v tanečních a jiných úpravách.

Obsazení:
PETR WAISAR, hudba, texty, baskytara, zpěv, elektronika
V roce 2001 absolvoval obor skladba na Oddělení jazzu a populární hudby Státní konzervatoře v Praze, v roce 2006 dokončil bakalářské studium oboru skladba na HAMU v Praze. Aranžérsky a skladatelsky spolupracuje s mnoha českými orchestry a umělci. Jeho skladba „emitgaR“ reprezentovala Český rozhlas na Mezinárodní tribuně skladatelů 2002. Více na www.wajsar.com

MIROSLAV LACKO v letech 1996 - 2002 studoval Státní konzervatoř v Praze a Konzervatoř Jaroslava Ježka obor klavír. Od roku 2002 je členem Melody Makers Ondřeje Havelky a kromě toho se angažuje v dalších projektech jako hráč na syntezátor a jiné klávesové nástroje.

JAN ŠIMŮNEK  elektrické housle.Absolvoval Konzervatoř v Praze obor housle a studoval skladbu tamtéž. Je členem Originálního pražského synkopického orchestru, Agon Orchestra a Orchestru Národního divadla. Zároveň se věnuje i modernímu jazzu a aranžování.

DAVID RŮŽIČKA bicí nástroje. V roce 2003 absolvoval obor bicí nástroje na Státní konzervatoři v Praze. Je vyhledáváným hráčem na bicí nástroje v řadě předních českých orchestrů, jako hráč na soupravu působí v řadě rockových skupin, například v doprovodné skupině Slávka Jandy.

VLADIMÍR KROUPA efekty, loops. Absolvoval Konzervatoř v Praze - obor hra na violu, působil v Talichově komorním orchestru a České filharmonii, v současnosti je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Epoque Quartet, zároveň se pod svým alter egem Dj Horyna věnuje skládání a míchání elektronické hudby.

Pacora Trio22.00 hod.
PACORA TRIO www.pacoratrio.sk world-jazzové formace ze slovenské republiky.
Pacora Trio je projekt Stana Palúcha, fenomenálního slovenského houslisty, který se stal jedním z největších objevů slovenské a české scény world music a jazzu posledních let. Spolu s ním tvoří trio Pacora virtuózní moldavský cimbalista Marcel Comendant a excelentní slovenský jazzový kontrabasista Robert Ragan.  Prošli nejen různými jazzovými kapelami, ale také folklórními soubory a klasickými tělesy. Takže se v jejich hudbě samozřejmě projevují i lidové kořeny – slovenské i moldavské. Hudba tria je postavená na prolínaní jazzu a folklóru, podbarvená prvky vážné hudby. Jejich repertoár tvoří vlastní kompozice. V roku 2005 triu vyšlo prvé CD v košickém vydavatelství Hevhetia a krátce nato dostalo vysoké hodnocení v recenzi anglického prestižního hudebného časopisu "BBC Music". V roku 2007 dostalo trio pozvání od ředitele brněnské filharmónie na koncertní uvedení svých kompozic v aranžích pro orchestr. Následovali koncerty s filharmonií Zlín, Slovenskou filharmonií, ŠKO Žilina a Komorními sólisty Bratislava. Pacora má za sebou nahrávky pro českou a slovenskou televizi a rozhlas. Během své existence vystoupilo trio na početných jazzových a world music festivalech v zahraničí (Rakousko, Německo, Maďarsko, Polsko, Česká republika, Řecko, Anglie, Itálie, Dánsko).

Kytary.cz